W listopadzie zeszłego roku (2012r) Unia Europejska – na wniosek unijnych producentów reprezentujących ponad 30 % ogólnej produkcji unijnej towaru – opublikowała rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 1072/2012 z dnia 14 listopada 2012 r. Postanowieniem rozporządzenia jest tymczasowe nałożenie cła antydumpingowego na przywóz do UE ceramiki sprowadzanej z Chin. Wysokość nałożonych ceł wynosi od 17.6% do 58.8%.

Nałożenie tak dużego cła wywołało  wielką burzę wśród producentów CHRL i importerów z UE. Wielu importerów było zmuszonych do znacznych podwyżek cen i tym samym straciło odbiorców. Z tego też powodu dwóch importerów i jeden producent złożyli wniosek do Generalnej Dyrekcji ds.Handlu domagając się przesłuchania w obecności urzędnika. Komisja po przesłuchaniu postanowiła kontynuować i zweryfikować informacje, które uznała za konieczne do ustanowienia końcowych ustaleń. Przeprowadzono również wizytę u tajskiego producenta, która miała zweryfikować informacje o tym, że Tajlandia może być alternatywą Chin. Tajski producent nie był jednak w stanie przedstawić dokumentów, które dostatecznie szczegółowo obrazowałyby dane dotyczące rodzajów produktów sprzedawanych na rynku krajowym. Taką samą wizytę przeprowadzono u producenta w Brazylii i to on został wybrany jako najodpowiedniejsze Państwo analogiczne do Chin.

W dniu 15 maja 2013 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie wykonawcze Rady nr 412/2013 z dnia 13 maja 2013 r. Ustanowiono nowe cło antydumpingowe pobierane tymczasowo za przywóz do UE ceramicznych zastaw stołowych i naczyń kuchennych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. Wato wspomnieć, że decyzja UE będzie obowiązywać przez następne 5 lat.