►Business Series◄ 2

źródło: www.sxc.hu

Po nawiązaniu kontaktu handlowego z przyszłym partnerem należy jak najszybciej upewnić się, że dana firma na prawdę istnieje. W ostatnim czasie coraz częściej można natrafić na oszustów. Dotyczy się to zarówno firm napotkanych na targach handlowych jak i znalezionych w sieci na różnego rodzajach portalach internetowych. Takie oszustwa napędził ciągle trwający boom na produkty chińskie, dzięki któremu oszuści chcą się szybko wzbogacić.
Podczas nawiązywania konaków handlowych w Chinach należy być bardzo czujnym i dokładnie wszystko sprawdzać. To, że nasz kontrahent miał spore stoisko na targach handlowych wcale nie oznacza, że jego firma na prawdę istnieje. Zaplecze biznesowe czyli biura fabryki itp. mogą być tylko wynajęte na krótki czas aby przyjmować potencjalnych klientów a po wpłacie zaliczki firma znika. Jak można uchronić się od tego typu oszustw? To bardzo proste. Zarówno firmy w Europie jak i w Chinach posiadają numery KRS i są wpisywane do rejestru działalności gospodarczej. Należy sprawdzić czy firma jest wpisana – to pozwoli nam się uchronić od firm „widmo” Jest jeszcze kilka podstawowych tematów, które koniecznie należy sprawdzić, a są to:

- Sprawdzamy kiedy firma dokładnie powstała (pozwoli nam to na ocenie wiedzy i doświadczenia przyszłego partnera)
- sprawdzenie czy osoba z którą się kontaktujemy rzeczywiście jest zatrudnia w tej firmie
- Przed wykonaniem jakiegokolwiek przelewu sprawdzamy czy podany numer konta należy do przedsiębiorstwa czy do osoby fizycznej.
- Sprawdzamy czy nasz partner handlowy posiada wszystkie wymagane certyfikaty – zwłaszcza ISO oraz CE.
- Sprawdzamy czy dana firma posiada licencje na eksport.
- Należy sprawdzić system kontroli jakości jaki posiada fabryka, z która chcemy współpracować. Przy dłuższej współpracy możemy w miejscu produkcji zainstalować swojego człowieka z Polski, który będzie kontrolować jakość.
- Poprośmy o pokazanie referencji jakie firma uzyskała od Polskich odbiorców.

Dopiero po sprawdzeniu tych podstawowych informacji możemy mieć pewność, że firma z którą chcemy handlować faktycznie istnieje.